KLINIKKEN & MIN BAGGRUND

Jeg er uddannet sygeplejerske med speciale i psykiatri, og har altid haft stor interesse for psykisk sundhed og almen trivsel.

I 2015 valgte jeg derfor at tage en uddannelse inden for metakognitiv terapi gennem Cektos – Center for Kognitiv & Metakognitiv Terapi. Gennem mit arbejde med den metakognitive metode har jeg specialiseret mig inden for alle former for angst, depression og bagvedliggende årsager til psykisk mistrivsel.


Min første vigtige opgave som metakognitiv terapeut er at skabe et rum, hvor du føler dig mødt og fri til at tale om alle dine tanker og følelser. Det er dig, der er omdrejningspunktet, og det er dine drømme og mål for fremtiden, jeg støtter dig i at realisere. Du kan booke tid i min klinik i indre København eller i Roskilde, hvor jeg er en del af et større terapifællesskab. 


For at sikre dig den bedste kvalitet i behandlingen deltager jeg løbende i relevant efteruddannelse, samtidig med at jeg modtager løbende supervision fra landets førende eksperter inden for metakognitiv terapi.

Pris, adresser og afbudspolitik

1.


En session af en times varighed koster 850 kr.

Som udgangspunkt skal du forvente at bruge 5-8 sessioner, men hvert forløb er en individuel størrelse,

og det er derfor ikke muligt at sætte tal på fra begyndelsen. Du skal også forvente en opfølgning efter 2-3 måneder,

hvor vi sammen sikrer, at du fortsat bruger de redskaber, du har lært i terapien.

2.


Du kan booke en session i min klinik i København – i Laksegade 12 – eller i Roskilde,

hvor jeg er en del af terapifællesskabet Body, Mind and Peace, som har til huse i Algade 28A. 

3.


Ved afbud bedes du give mig besked senest 24 timer før sessionens start. Melder du afbud senere, vil det fulde beløb

på 850 kr. blive opkrævet – med mindre der er tale om akut sygdom. Du skal melde afbud ved at sende mig en mail,

en sms eller ved at ringe og lægge en besked på min telefonsvarer.